August 22, 2016

גלריות

במהלך סיורי האמנות השונים שארגננו בעבר בעיר, גילינו סצנה שמשתנה ומתעדכנת באופן תמידי. הבניינים ההיסטוריים בעיר מאפשרים הצגת אמנות בחללים יפיפיים, עוצרי נשימה ומרשימים, והעשייה האמנותית בעיר נמשכת לאורך השנה כאשר כמעט בכל סוף שבוע שני אפשר למצוא אירועי תרבות ואמנות בעיר. פתיחת תערוכות חדשות במדריד מלווה באירוע חודשי הנקרא דסאיונארטה (Desayunarte) ומתקיים בכל שבת אחרונה של החודש. במסגרתו נפתחות תערוכות חדשות והגלריות מציעות למבקרים ארוחת בוקר קלה עם שמפניה, בירה ומשקאות קלים. המיוחד בסצנת האמנות המדרידאית היא האפשרות של המבקרים להציץ לאמנות אחרת שמגיעה מרחבי ספרד ומאמריקה הלטינית – קובה, קולומביה, פרו, מקסיקו ומדינות אחרות.

הגלריות המוצעות במאמר זה הן רק חלק קטן מההיצע הקיים בעיר והמלצתנו היא לבדוק גם אחרות. מפה אינטראקטיבית שפרסמנו ותוכלו לראות בהמשך הפוסט, מציגה גלריות נוספות. שימו לב כי מרבית הגלריות במדריד סגורות בימי ראשון, כך שמומלץ לתכנן את ביקורכם מבעוד מועד.

אזורי הגלריות של מדריד פרושים בשכונת סלמנקה (Salamanca), לאס סאלסאס (Las Salesas) בחלקה הצפוני של שכונת צ’ואקה, לאס לטראס (Las Letras), היא שכונת המשוררים, ולאוואפיאס (Lavapiés).

שכונת לאס סאלסאס (Las Salesas)

התחילו את הסיור בגלריה הבינלאומית מרלבורו (Marlborough) שנפתחה במדריד בשנת 1989 ולה סניפים בניו יורק, לונדון, ברצלונה, מונקו ועוד.  הגלריה נמצאת ברחוב אורפילה 5 (Calle Orfila) ומתמקדת בציור ופיסול. ככזו, היא מייצגת אמנים ספרדים מובילים כדוגמת אלפונסו אלבסטה (Alfonso Albacete), חואן חוסה אקוארטה ((Juan José Aquerreta, ופבלו ארמסטו (Pablo Armesto).

בהגיעכם ללאס סאלסאס, עצרו בגלרית פריחו (Freijo) שממוקמת ברחוב גנרל קאסטניוס 7 (Calle General Castaños). הגלריה המשפחתית, המתמחה בציור ופיסול בינלאומי של המאה ה-20, היא בעלת סניפים בספרד ובמקסיקו ומהווה גשר לסצנת האמנות המקסיקנית. גלרית אלבירה גונזלס (Elvira Gonzalez) הסמוכה ממוקמת ברחוב גנרל קאסטניוס 3. הגלריה, שנפתחה בשנת 1994, מתמקדת באמנות של סוף המאה ה-20 והמאה ה-21 ובעלת מיקוד באמנות אמריקאית ואירופאית. הגלריה הציגה בעבר תערוכות של אמנים חשובים כדוגמת סול לויט, רותקו, פיקסו, דונלד ג’אד ואחרים. היום מייצגת הגלריה אמנים בינלאומיים כגון רוברט מייפלתורפ, מיגל ברסלו, וולטריקו קאלדאס, אוליאפור אליאסון ואחרים.

עברו אל גלרית רפאל פרז הננדו (Rafael Perez Henando) ברחוב אוריאנה 18 (Calle Orellana). בתחילת דרכה הציגה הגלריה, שהתחילה לפעול ב-1996, אמנים מבוססים אך עם פתיחתה מחדש היא מציגה בעיקר אמנים צעירים. “צבע הוא הפוקוס המרכזי שלנו. אנחנו נהנים להציג אלמנטים של חוסר שלמות ומשחק בתוך הגלריה” אמרו בעלי הגלריה. בפעם האחרונה שראיתי שם תערוכה זה היה כיף גדול. זו הייתה תערוכה צעירה, חצופה ומשעשעת.

שוטטו לאורך הרחובות הקסומים של שכונת צ’ואקה אל עבר רחוב סאן לורנזו 11 (Calle San Lorenzo) שם, בתוך פטיו יפיפה הנסתר מן הרחוב, תמצאו שתיים מהגלריות המובילות של מדריד. הגלריה הראשונה היא גלרית אלבה בניטז (Elba Benitez) שהחלה לפעול ב-1990 ומציגה אמנים ממדיומים שונים – אמנות, וידאו ארט, אינסטלשיין, ציור ועוד. הגלריה מציגה אמנים ספרדיים לצד אמנים בינלאומיים וביניהם – ויק מוניז, מרים באקסטורם, קרלוס גאריוקה ואיגנסי אביי. תערוכות שראיתי שם בעבר התמקדו בקונספטואליזם ומינימליזם, כך שאם אתם מחובבי הז’אנר תמצאו שם תערוכות מעניינות.  הגלריה השנייה, הסמוכה לאלבה בניטז, היא גלרית היינריך הארהרדט (Heinrich Ehrhardt) הגלריה נפתחה בשנת 1980 והציגה בעבר אמנים גרמנים מהתקופה של אחרי המלחמה כגון ג’ורג’ בסליז וג’וזף בויס. היום הגלריה מציגה גם אמנים ספרדיים ביניהם הכוכב העולה של האמנות הספרדית סקונדינו הרננדז.

ישנן עוד גלריות רבות באזור זה ותוכלו לבלות את כל יומכם שם. אך אם החלטתם להמשיך הלאה, המשיכו לעבר שכונת לאוואפיאס (Lavapiés).

שכונת לאס לטראס (Las Letras)

בדרככם קחו את הזמן לעצור בגלריית פורמטו קומודו  (FormatoCómodo) הממקומת ברחוב לופה דה ווגה 5 (Calle Lope de Vega) הגלריה החלה לפעול בשנת 2007 תחת ניהולן של שתי אחיות, פילאר ומייטה. לפני פתיחת הגלריה הייתה פילאר, אישה מקסימה, מלאת חיים ומצחיקה, מעצבת הסטים של במאי הקולנוע המפורסם פדרו אלמודובר. למרות שהגלריה מייצגת אמנים בוגרים, האחיות משנות בשנים האחרונות את הפוקוס לעבר אמנים ספרדים צעירים לצד אמנים בינלאומיים. משם המשיכו לגלרית גומה (The Goma) ממוקמת ברחוב פוקאר 12 (Calle Fucar) הגלריה פתוחה כארבע שנים ועוסקת בפרויקטים ניסיוניים ומביאה אמנים לצד אוצרים בינלאומיים.

שכונת לאוואפיאס (Lavapies)

מרחק הליכה קצר משם נמצא רחוב ד”ר פורקואט (Calle Doctor Fourquet) שהוא אחד הרחובות היותר מרכזיים בתחום הגלריות. הרחוב ממוקם מאחורי מוזיאון הריינה סופיה ולאורכו תוכלו למצוא למעלה מ-12 גלריות שונות לאמנות עכשווית. אחת הגלריות שכדאי לציין היא גלרית נוגוארס בלאנצ’ארד (Nogueras Blanchard), במקור מברצלונה, הממוקמת ברחוב ד”ר פורקואט 4. בעלי הגלריה הם צעירים עם חוש ורצון להתנסות. בתחילת דרכם הציגו תערוכות המורכבות משני חללים: תערוכה במדריד ואינסטליישן בברצלונה המשותפים לאותו אמן. מעבר לתערוכות השונות המוצגות לאורך השנה, מפרסמת הגלריה קול קורא המיועד לאוצרים מכל העולם לאצור תערוכות בגלריה המלוות באירועים שונים, שיחות בין אמנים לאוצרים ועוד. בסמוך אליהם, במספר 6, תמצאו את גלרית מאייסטראוולבואנה (Maisterravalbuena). הגלריה היא אחת הראשונות שהגיעו לאזור בשנת 2007 ומציגה אמנים בינלאומיים לצד אמנים ספרדים.

ברחוב ד”ר פורקואט 12 תמצאו את גלריית הלגה דה אלבאר (Helga De Alvear) אשר פתחה את שעריה במדריד בשנת 1995. הגלריה גדולת הממדים (מעל 900 מ”ר) מתמקדת באמנות עכשווית והייתה חלוצה להתמחות באינסטליישן, צילום ווידאו ארט – מדיומים שהיו חדשים בספרד באותה התקופה. הגלריה מייצגת אמנים בינלאומיים כמו תומאס רוף (המיוצג על ידי גלריית גגוזיין), סלאטר בראדלי, אנג’לה בולוך ואחרים. סיימו את הביקור בגלרית מרתה סברה (Marta Cevera), ברחוב ולנסיה 28, אשר החלה את פעילותה בשנת 1988 בניו יורק. ב-1996 עברה למדריד ומאז היא ממשיכה בדרכה בהצגה של אמנים צעירים וחדשניים.

שתי גלריות בינלאומיות נוספות הנמצאות מחוץ לאזור הגלריות המרכזי, אך שווה להזכיר וכדאי לבקר בהן, הן גלרית אייבורי פרס (Ivory Press) וגלרית חאבייר לופז (Javier Lopez).

אייבורי פרס, אשר הוקמה בשנת 1996 וממוקמת ברחוב קומנדנטה זוריטה 46-48 (Calle Comandante Zorita), הינה הוצאה לאור וגלריה העובדת עם אמנים ידועים כגון פרנסיס בייקון, אוליאפור אליאסון, מאיה לין, אנסלם קיפר ואחרים. הגלריה אקטיבית בתחום האמנות ומלבד תערוכות, מקדמת בנוסף פרויקטים הקשורים לאמנות, כגון ספרי אמן ייחודים (מומלץ לראות את האוסף של הגלריה המוצג מפעם לפעם בגלריה), תערוכות אוצרים, פרסומים ועוד. הגלריה היא בבעלותה של הלנה אוחואה פוסטר (Elena Ochoa Foster) רעייתו של האדריכל הידוע נורמן פוסטר (שגם עיצב את הגלריה ואת הריהוט בה). ככזו, לגלריה קשר לעולם האדריכלות והיא מציגה בתחילתה של כל שנה תערוכת ארכיטקטורה.

גלריית חאבייר לופז, שהחלה לפעול בשנת 1995 בלונדון ועברה למדריד שנה לאחר מכן, היא אחת הגלריות היותר יפות הקיימות במדריד. הגלריה ממוקמת מחוץ למדריד (Calle Guecho, 12b, 28023), בחצר ביתו של הגלריסט. את הגלריה המרשימה מקיפה גינת פסלים יפיפייה. “הדיאלוג בין הארכיטקטורה והנוף מייצרים סביבה ייחודית בה תערוכות מתוכננות עם גישה שהולכת לצד גישת הקונסטלה (Kunsthalle). התערוכות מוצגות לאורך זמן על מנת לתת תמונה שלמה של האמן” נכתב באתר הגלריה, המייצגת אמנים כמו מרטין קריד, ג’ייסון מרטין, אלכס כץ ואחרים.

להורדת המדריך בקובץ PDF לחצו.


הוראות שימוש במפה:

על מנת לראות את פרטי הגלריה כולל מספר הטלפון לחצו על העיגול עצמו.

על מנת לראות את מיקום הגלריות המוזכרות במאמר זה בלבד לחצו על Visible Layers והזיזו את הכפתור all_galleries לשמאל

*המפה מאפשרת זום עד רמת הרחוב.